Британският пилот Люис Хамилтън с Макларън спечели състезанието по автомобилизъм за Голямата награда на Канада - осми старт за сезона от световния шампионат във Формула 1. Люис Хамилтън финишира първи с време 1:33:53,456 часа със средна скорост 195,079 километра в час.

Люис Хамилтън изпревари своя съотборник и сънародник Дженсън Бътън и испанеца Фернандо Алонсо с Ферари.

С днешната си победа Хамилтън поведе и във временното класиране за световно първенство във Формула 1 със 109 точки пред Дженсън Бътън - 106 точки. Досегашният лидер Марк Уебър /Австралия/ с Ред Бул вече е на трето място със 103 точки.

Това е и втора победа на Хамилтън в старта за Голямата награда на Канада след успеха му през 2007 година, съобщава БТА.

Първото място на Хамилтън и второто място на Бътън е и втори последователен дубъл на Макларън за този сезон след успеха в Турция преди две седмици.

Голямото разочарование в днешния старт за Голямата награда на Канада е за отбора Ред Бул, като Себастиан Фетел /Австрия/ финишира четвърти, а Марк Уебър /Австралия - пети.

Седемкратният световен шампион във Формула 1, германският пилот Михаел Шумахер с Мерцедес се класира на 11-то място на една обиколка след Хамилтън.

Следващият старт от Формула 1 е за Голямата награда на Европа във Валенсия /Испания/ на 27 юни.

Класиране за Голямата награда на Канада:

1/ Люис Хамилтън /Великобритания/ с Макларън - 1:33:53.456 часа

2/ Дженсън Бътън /Великобритания/ с Макларън - на 2.254 секунди след победителя Хамилтън