България ще бори Австрия за Дивизия А
България ще бори Австрия за Дивизия А
Младежкият национален отбор ще има за съперник домакина Австрия в полуфинала на Европейското първенство, Дивизия Б.

Победителят се класира за Дивизия А, а момчетата от селекцията ни до 20 години се разминаха с Полша и ще играят с австрийците за влизане в елита. Именно поляците бяха опонент на България през 2005 в полуфиналната среща от Дивизия Б, с която спечелихме промоция тогава.

В последен мач от втората групова фаза, Австрия отстъпи със 78:82 на Полша, и по този начин и двата състава намериха място сред четирите най-добри, изхвърляйки Великобритания от сметките. След тройна въртележка обаче, австрийците заеха първо място в групата, което ги направи съперник на България, докато Полша ще играе с Швеция.

Поляците нямаха особени проблеми срещу Австрия, като след равностойно първо полувреме, дръпнаха в третата част и оттам поддържаха преднината си. Макар домакините да намалиха в края, те нямаха и причина да се напъват, тъй като вече знаеха, че са първи в групата, каквото и да се случи.

Двубоят между Австрия и България е гвоздеят на програмата, направена от домакините, като двата състава ще се изправят един срещу друг на 23 юли от 21.15 часа наше време.

За последно България направи скок от Дивизия Б в Дивизия А през 2005 година, след страхотни мачове на голяма част от момчетата, които сега са част от мъжкия национален отбор – близнаците Калоян и Деян Иванови, Асен Великов, Николай Върбанов, Христо Николов, Златин Георгиев и Крум Дойчинов. Нашите изпаднаха от елита през 2008 година, а през 2009 останаха на 9-то място на шампионата в Македония. Преди това българските младежи бяха съответно 9-ти в Дивизия А през 2006-та, и 8-ми през 2007-ма.