Българските волейболисти изгледаха първите три гейма от мача, в който Куба би Испания с 3:1 гейма (25:22, 15:25, 25:22, 25:22) във Флоренция. Силвано Пранди доведе избраниците си на трибуните в зала „Нелсън Мандела”, за да видят на живо играта на съперника ни днес от 22 часа за място на ½-финал в Рим.

Селекционерът седна сред играчите и постоянно разясняваше тактиката и тънкостите на момчетата от „острова на свободата”. С особено внимание втората среща от нашата група Q на Световното първенство по волейбол бе наблюдавана от Матей Казийски. Посрещачът ни седна самостоятелно най-отпред и не откъсна поглед от полето.

През 3500 зрители,които бурно се радваха на резултата в Рим на мача Италия – САЩ, кубинците с треньор Орландо Блекууд показаха по-резултатна игра и с основната заслуга на капитана си Симон взеха победата.

През първия гейм имаше няколко обрата и размяна на водачеството (3:3, 6:5, 7:8, 12:10, 16:14, 16:17, 21:20), но частта бе взета от Куба с 25:22 след по-добро посрещане, блокада и два поредни аса на края на Агуире Йерезуело.

Испания взе по категоричен начин втория гейм след като не изпусна преднината си от то 4-5 точки и не позволи на противника да постигне нито една блокада, а имаше и отлична атака за 25:15.

Блокадата пък донесе третия гейм да е в актива на Куба, след като Симон и компания записаха 7 блока срещу 0 на иберийците, а затвориха частта при 25:22.

В началото на последната четвърта част Куба поведе (8:5), но след 14:14 играта бе точка за точка, но пък испанците допуснаха повече грешки и Симон и компания взеха гейма с 25:22 след ас на Райдел Агуире Йерезуело и така постигнаха победа с 3:1 гейма. Капитанът Симон постигна 22 точки, въпреки здравословните си проблеми, с по 13 му помогнаха Леон и Леал. За Испания 20 точки записа Ибан Перес, а Хорхе Фернандес – 11.

Утре България играе с Куба от 22 часа, като победителят ще пътува за Рим, където на 1/2-финал ще се изправи срещу Сърбия. Загубилият отива в Модена да търси класиране от 5 до 8 място. Бившите европейски шампиони от Испания остават във Флоренция, защото тук са срещите за разпределение на местата от 9-то до 12-то.

Новините от Световното по волейбол от Италия четете със съдействието на bwin.