България победи Уелс с 1:0 в дебюта на Лотар Матеус като селекционер на „лъвовете”. Със спечелените три точки нашите запазиха шансовете си за класиране на Евро 2012.

В Кардиф Ивелин Попов донесе успеха за България с гол в началото на второто полувреме. Първата част премина равностойно, но след почивката гостите нанесоха своя удар и заслужено взеха трите точки.

През първото полувреме домакините създадоха по-опасните шансове за гол. България се отчете с два удара на Мартин Петров, които обаче не затрудниха вратаря Хенеси.

Още в 8-та минута Крис Гънтър с диагонален удар от наказателното поле стреля на сантиметри от вратата на Ники Михайлов. Малко след това Ивелин Попов подаде към крилото на Болтън, чийто удар бе избит в корнер.

В 33-та минута Валентин Илиев получи неприятна травма на крака при приземяването си след борба за висока топка. Бранителят на Университатя Крайова бе изнесен на носилка, а на негово място в игра влезе Павел Виданов.

Най-опасното положение за първата част бе в 45-та минута, когато след центриране отляво Морисън се извиси над българската отбрана и стреля опасно към вратата на Михайлов, който майсторски изби.

Второто полувреме започна страхотно за българите, които бяха като преобразени и сериозно погледнаха към вратата на Хенеси.

Още в 47-та минута Мартин и Стилиян Петрови последователно стреляха, но първият удар срещна тялото на противник, а вторият излезе в аут.

В следващата атака обаче резултатът бе открит. Благой Георгиев пое топката отдясно и подаде хитро по земята към наказателното поле. Ивелин Попов пое топката, майсторски премина през трима играчи на Уелс и с удар в левия ъгъл на Хенеси вкара за 1:0.

Стилиян Петров можеше да удвои преднината, но далечният му удар бе избит с мъка от стража на Уелс.

В 56-та минута Морисън бе оставен от Иван Иванов сам срещу Ники Михайлов, но българският вратар изби блестящо в корнер.

В последния половин час на мача българите се защитаваха хладнокръвно и не позволиха на своя съперник да създаде опасност пред вратата на Михайлов. Вместо това, на няколко пъти българите бяха близо до втори гол при контра атаки. Ударите на Чавдар Янков и Мартин Петров обаче не попаднаха във вратата на Уелс.

В самия край на мача домакините останаха с човек по-малко, тъй като Крис Гънтър получи директен червен картон за грубо нарушение срещу Димитър Рангелов, който излизаше сам срещу Хенеси.

В крайна сметка българите стигнаха до трите точки, които са и първи за нашите в евроквалификациите.

В класирането Черна гора е лидер с 9 точки, следван от Англия с 6, но и мач по-малко. България се изкачи на трето място с 3 точки, докато останалите отбори в групата – Швейцария и Уелс остават без точки.