Русия и Бразилия ще играят на финала на Световното първенство по волейбол за жени.

Рускините днес се наложиха с 3:1 гейма над отбора на САЩ, докато съставът на Бразилия елиминира драматично домакините от Япония с 3:2 гейма. Така двата отбора ще повторят последния финал на Световното първенство, който беше щастлив за рускините.

В мача на Русия и САЩ, който беше първи в програмата, Екатерина Гамова беше най-резултатна и завърши мача с 22 точки, 80 процента от които от атака. Любов Шашкова и Татяна Кошельова приключиха съответно с по 18 и 16 точки.

Русия, която защитава титлата си от 2006-а година, ще играе само за победа на финала. Преди четири години под ръководството на италианския специалист Джовани Капара рускините стартираха с поражение в предварителната група, но след това победиха всички по пътя си до световната титла. Тогава Русия се наложи с 3:2 над Бразилия на финала.

Във втората среща японките поведоха с 2:0 гейма, като втората част беше истински трилър и завърши с невероятното 35:33 в полза на домакините. След това обаче бразилският състав показа класата си в заключителните моменти на следващите два гейма и след оспорвана борба точка за точка, в решителните моменти демонстрира защита и отлично посрещане. В тайбрека отборът на Бразилия също не допусна изненада и спечели с 15:11.

Шейла Кастро завърши с 25 точки за победителките, 19 от атака и 6 от защита, а Наталия Перейра с 23. Диагоналът на Япония Юкико Ебата завърши с 29 точки, а Саори Кимура с 25.