Барса срещу Реал Мадрид – мачът на мачовете
Барса срещу Реал Мадрид – мачът на мачовете
Тази вечер, в 22 часа, на стадион „Ноу Камп” Барселона и Реал Мадрид ще изиграят поредното „Ел Класико”. Грандовете от Испания посрещат големия мач в страхотна форма и поредица от забележителни успехи на всички фронтове.

Това ще бъде 161-о издание на двубоя между Барселона и Реал за първенството на Испания. „Белият балет” е завоювал 68 победи, а Барса има на своята сметка 62 успеха. 30 срещи между двата колоса са завършили без победител в рамките на Примера дивисион.

В последните два сезона всичко минава под диктовката на каталунците. Реал не е печелил „Ел Класико” от 7 май 2008 година, когато гази врага с 4:1. Барселона обаче се реваншира подобаващо година по-късно, като удари своя опонент с 6:2 и то насред Мадрид.

В историята на сблъсъка има много по-гръмки резултати и от тези. Върхът е успех на Реал Мадрид за Купата на Краля с умопомрачителното – 11:1, което се случва през 1943 година. Столичани имат успех и с 8:2, а Барселона се гаври с противника си на 24 септември 1950 година, когато бие със 7:2.

Съставът на домакините в мача тази вечер на практика изглежда ясен. Хосеп Гуардиола ще заложи на следните единайсет, които ще бъдат подредени в система 4-3-3: Виктор Валдес, Даниел Алвеш, Карлес Пуйол, Жерард Пике, Ерик Абидал, Серхио Бускетс, Андрес Иниеста, Шави Ернандес, Педро Родригес, Давид Вия и Лионел Меси.

Повече спорове има относно избора на Жозе Моуриньо. Възможно е португалецът да заложи на малко по-дефанзивен вариант за своята стартова единайсеторка. Специалния едва ли ще се отклони много от любимата си система, която дава резултат – 4-2-3-1: Икер Касияс, Серхио Рамос, Пепе, Рикардо Карвальо, Марсело, Шави Алонсо, Сами Кедира, Ди Мария, Месут Йозил /Ласана Диара/, Кристиано Роналдо и Гонсало Игуайн.

Със сигурност най-много погледи ще приковат двете звезди на Барселона и Реал. От началото на сезона Лео Меси и Кристиано Роналдо са в луда надпревара за голмайсторския приз в Испания.

На този етап португалският ас на Реал има леко предимство, тъй като е вкарал 15 гола от началото на кампанията. Аржентинският магьосник е реализирал 13 пъти. Постижението на Кристиано обаче е записано в повече изиграни минути, а Меси има с една асистенция повече – 5:4.

Двамата показват завидна коректност в Примера. Роналдо има един жълт картон, а Меси не е получавал официално предупреждение.

В двата отбора има доста футболисти, които са съотборници в националния отбор на Испания, който стана световен шампион. Част от тях са и много добри приятели, въпреки историческата непоносимост между Барселона и Реал Мадрид.