България победи европейския вицешампион от Турция`2009 Франция с 3:0 гейма в заключителния мач от приятелския турнир в Арена Армеец София. В отделните части нашите момчета се наложиха с 25:20, 25:19 и 25:23.

Така българският тим спечели надпреварата в София, която е подготовка за Европейското първенство през септември в Чехия и Австрия.

В последния сблъсък между родните национали и тези на Филип Блен, французите ни биха на Световното първенство в Италия миналата година.

Плакати „Обичаме Ви!”, „Цецо Соколов”, трибагреник с лика на Радо Стойчев, групи от фенове с тениски изписани с по една буква „България” са малка част от „атрибутите” на зрителите, които изпълват 12-хилядното съоръжение. Има фенове от различни краища на страната – Велико Търново, Стара Загора, Пазарджик, Враца, Перник и др. На трибуните са и доста от легендите на бг-волейбола, сред които Тони Зетова, Борислав Кьосев.

В залата бяха пуснати в средата на втората част още 2000 души да седнат по стълбите, след като седалките бяха на 100% заети.

Преди срещата Цветан Соколов получи наградата си за „Волейболист №1 на месец юни” от сайта bgvolleyball.соm.

Радостин Стойчев заложи на Андрей Жеков, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Владислав Иванов.

Филип Блен пък пусна същите титуляри като вчера Трефл, Арди-Десекур, Рузие, Н`Гапе, Пуйол Тюа и либеро Гребеников. Рефери на срещата са Илиан Георгиев и Илия Пенков.

Двубоят започна лошо за България – 0:2 и 3:5. Равенството срещу Франция дойде след продължително разиграване, в което дори Трефл с глава отрази, но Владо Николов успя да излъже френската блокада за 5:5. За първи път поведохме при 6:5. Първото техническо прекъсване взехме след точка на Тодор Алексиев при 8:7. На фона на мексиканска вълна по трибуните запазихме аванса си от 2 точки (10:8), но петлите ни догониха за 11:11. Пуйол протестира за отсъдена точка за България, но тя бе факт след блок-аут (13:11). Трефл през центъра изравни за 13:13, Алексиев бе отличен през центъра за 14:13, а второто техническо прекъсване спечели Алексиев при 16:14 за момчетата на Радо Стойчев. Отлична блокада на Теодор Тодоров направи резултата 18:15. Самика и Маршал замениха Тюа и Арди, след което националите ни позволиха да бъдат догонени до 19:18, но пак си върнаха преднината – 22:19. Казийски атакува за 23:20, а реализира и ас за гейм-бол при 24:20. Топка в аут на Маршал ни донесе първия гейм – 25:20.

Теодор Тодоров откри точковия актов на България във втория гейм (1:0), дръпнахме с 4:2, 6:5, но французите ни обърнаха при 6:7, а ас на Тюа позволи на Франция да спечели първото техническо прекъсване (6:8). Гостите дори поведоха с 6:9 след точка на Н`Гапе, а Стойчев пусна Цветан Соколов на местото на Николов. Казийски отговори с ас за 8:9, при равенството 9:9 Филип Блен взе почивка. Тодор Алексиев бе успешен за 13:11. Жеков получи болки, но остана на полето, а гостите сгрешиха сервис за 14:12, но Арди-Десекур реализира (14:13). Второто техническо прекъсване бе за нас при 16:14. Френският наставник пак взе почивка при 18:14, при 20:17 пък Самика пак везе на поето вместо Трефл, но за едно сгрешено от гостите разиграване. Две поредни блокади на Алексиев-Йосифов ни изведоха до 22:17 и 23:17. Казийски отстъпи мястото си на Ананиев, а Алексиев пак се разписа за първи гейм-бол 24:18, но и за да вземем гейма с 25:19 и да поведем с 2:0.

Соколов остана в игра вместо капитана Николов в третия гейм, който започна лошо за българите (1:3, 3:5, 4:6). Соколов се разписа за 5:6, а на полето се появи и второто ни либеро Мартин Божилов. Йосифов атакува за 6:7, Алексиев изравни за 7:7, но Виктор сгреши сервис и така Франция взе техническото прекъсване при 7:8. Христо Цветанов замени Теодор Тодоров, а Иваов и Божилов си сменяха местата. Казийски изригна на полето за 9:9, 10:10 и 11:11. Владо Николов се върна в игра при 12:12, но след две безответни точки за петлите, Стойчев взе почивка (12:14). Пуйол и компания обаче взеха второто техническо прекъсване при 14:16, а и следващото разиграване (14:17). След като реализира нова точка Алексиев бе заменен от Ананиев. При 15:20 Стойчев взе пак почивка, след която реализирахме две точки и Блен също се възползва от прекъсване. Френският треньор повтори това и при 19:20. Блокада на Виктор Йосифов срещу Тюа ни позволи за изравним – 20:20. Страхотно бе разиграването, при което отново изравнихме (21:21), а точката бе отпразнувана и от публиката с мексиканска вълна. Владо Николов реализира за 22:22, Ананиев излезе, за да се появи на полето отново Алексиев. Пуйол излезе, за сметка на Ниониоти, но Алексиев бе безпогрешен за 23:23. Грешка на Франция ни даде първи мач-бол при 24:23. Блокада на Алексиев пък ни спечели гейма с 25:23, а с това и мача с 3:0 гейма срещу европейския вицешампион Франция.