Австралиецът Кейси Стоунър с Дукати спечели световната титла в клас MotoGP, след като стана 6-ти в надпреварата за Гран При на Япония и успя да завърши пред основния си конкурент Валентино Роси, който остана на 13-то място.

Така три кръга преди края на световния шампионат събраните точки позволиха на Стоунър да грабне предсрочно първото място в генералното класиране с 297 точки, вторият Валентино Роси (Италия) има само 217 и дори на теория не може да застигне водача. Трети засега е Дани Педроса (Португалия) със 188 точки.

Тежкото състезание на измокрената от падналия дъжд писта в Мотеджи бе спечелено от италианеца Лорис Капироси, съотборник на Стоунър в тима на Дукати, с време 47:05.484 минути. Втори с 47:16.337 остана Ранди дьо Пюние (Франция, Кавазаки), а трети се нареди Тони Елиас (Испания, Хонда) с време 47:17.100.

При 250-кубиковите мотоциклети най-бърз бе финландецът Мика Калио с КТМ, който изпревари с 4.839 секунди Андреа Довициозо (Италия, Хонда) и записа първа победа в кариерата си.

В най-ниския клас - до 125 куб.см, победи италианецът Матия Пасини с Априля, на по-малко от 3 секунди след него втори остана лидерът в генералното класиране Габор Толмочи (Унгария, Хонда), а трети се нареди Хектор Фаубел (Испания, Априля).