Любопитните факти преди полуфиналите на турнира на Шампионките
Любопитните факти преди полуфиналите на турнира на Шампионките

Статистика и любопитни факти преди полуфиналите на Qatar Airways Tournament of Champions

КАРОЛИНЕ ВОЖНЯЦКИ – ЦВЕТАНА ПИРОНКОВА 3:0 ПОБЕДИ

2008 Маями, твърда настилка (I кръг), Каролине Вожняцки 6:4, 7:5

2008 Ийстборн, тревна настилка (1/16-финал), Каролине Вожняцки 6:3, 6:2

2010 Маями, твърда настилка (II кръг), Каролине Вожняцки 3:6, 6:3, 6:4

Победа днес освен цената на финал ще означава и завръщане в Топ 10 на ранглистата за Каролине Вожняцки (за сметка на Марион Бартоли). През последните 2 години датчанката завърши годината като №1. През сезона Вожняцки има спечелени 2 титли (В Сеул и Москва). Сред активните състезателки датчанката е на четвърто място по спечелени титли – 20. Преди нея са само сестри Уилямс и Мария Шарапова.

След изненадващата си загуба в първи кръг на US Open, Вожняцки е записала 17 победи и 2 поражения (загубите са от състезателки от Топ 10). Това ще бъде 45-ият полуфинал в кариерата на датчанката (31 победи, 13 загуби). За сезон 2012 това ще бъде 8-и полуфинал за Вожняцки.

На Уимбълдън 2010 Пиронкова стана първата българка, която достига до полуфинал в турнир от Големия шлем. Пиронкова може да се похвали като една от 5-те тенисистки, които са побеждавали 3 или повече пъти Винъс Уилямс в турнир от Шлема (другите са Клайстерс, Дейвънпорт, Серина Уилямс и Хингис). С достигането си до полуфинал в София Пиронкова си гарантира прогрес до 42-о място в ранглистата. Ако достигне до финал българката ще стигне до №35, а при титла ще докосне Топ 30.

НАДЯ ПЕТРОВА – РОБЕРТА ВИНЧИ 2:2 ПОБЕДИ

2010 Токио, твърда настилка (I кръг), Роберта Винчи 7:5, 6:4

2011 Доха, твърда настилка (II кръг), Надя Петрова 6:4, 6:2

2011 Синсинати, твърда настилка (I кръг), Надя Петрова 6:3, 0:6, 6:4

2012 Ещорил, клей (четвъртфинал), Роберта Винчи 6:2, 1:6, 6:4

Петрова е втората по ранкинг рускиня след Мария Шарапова. Петрова дойде в София, след като през уикенда спечели титлата на двойки (заедно с Мария Кириленко) от шампионата на Женската тенис асоциация. В кариерата си до момента Петрова има 12 титли на сингъл, последната от които спечели преди няколко седмици на силния турнир в Токио, като победи последователно 3 състезателки от Топ 10. В София Петрова ще изиграе своя полуфинал №50.

Винчи постигна най-големия си успех в турнирите от Шлема тази година на US Open, където достигна до четвъртфинал. Ако достигне до финал в София, Винчи ще се изкачи до рекордната за нея 14-а позиция в ранглистата. До момента италианката има 7 титли на сингъл, последната от които спечели по-рано през сезона на турнира в Далас. Освен това Винчи спечели 8 титли на двойки през годината, всички в тандем със Сара Ерани.