Руският национален отбор по волейбол отново е на финал. Олимпийският шампион и с новия си треньор Андрей Воронков, и доста променен състав достигна до мача за златото в Световна лига`2013. Сборная победи Италия в първия ½-финал в Мар дел Плата с 3:1 гейма (25:12, 25:23, 24:26, 25:20).

И двамата треньори не направиха промени и заложиха на обичайните си титуляри. За Русия стартираха: Николай Апаликов, Сергей Гранкин, Евгений Сивожелез, Николай Павлов, Алексей Спиридонов, Дмитрий Мусерски и либеро Артем Ермаков. За адзурите пък: Томас Берета, Симоне Пароди, Иван Зайцев, Кристиан Савани (кап), Драган Травица, Емануеле Бирарели и либеро Андреа Джови.

Първата част бе подобие на филма „Разбиване” с главен герой руският тим. Още от самото начало Мусерски и компания взеха аванс от 3 точки (6:3), на първото техническо прекъсване водеха с 8:6. Руснаците обаче включиха на по-голяма предавка в атака и стигнаха до 14:7 след ас на Апаликов и на второ техническо прекъсване 16:8. След 22:11 с точка на Мусерски, лесно се стигна и до първи гейм-бол при 24:12 и веднага Русия затвори частта при 25:12.

След като Сборная показа мощната си атака (14:4 точки от този елемент) в първия гейм, Италия се пробуди. Зайцев и съотборниците му поведоха с 3:1. веднага бяха обърнати при 4:3 за противника, но италианците пак излязоха напред при 8:6, а Савани пусна ас за 11:7. При второто техническо прекъсване играчите на Мауро Беруто водеха със 16:12, но момчетата на Воронков изравниха при 18:18, а резервата Жилин постигна ас за 19:18. Симоне Пароди изравни за 23:23, но съотборниците му сгрешиха и дадоха рамо на съперниците. След грешка на Пароди Русия стигна до гейм-бол (24:23) и веднага се възползва, поведе с 2:0 след 25:23.

Третият гейм започна с равностойна игра, след което руснаците излязоха с минимален аванс при първо техническо прекъсване (8:7). Веднага след това постигнаха 3 точки преднина (10:7, 12:9), запазиха я и в периода до второто прекъсване (16:12). С добър сервис и атака Русия дръпна с 21:18. Ас на Бирарели доближи адзурите до 21:22, но силите им стигнаха до там. Втора поредна грешка на италианците даде на руската машина първи мач-бол при 24:22. Зайцев взе 23-та и 24-та точка за бронзовите медалисти от Лондон`2012, с което изравни за 24:24. Италианецът с руски корени постигна пълен обрат и за първи път тимът на Беруто получи гейм-бол при 25:24. След като изпусна две възможности да е на финал, грешка на Павлов върна адзурите в мача – 26:24 и 1:2 гейма.

Русия продължи да показва по-добра атака и блок в четвъртия гейм, поведе със 7:4, 8:5 и 9:5. Спиридонов записа аз са 11:7, а Гранкин блокада да 14:8. Павлов взе своята 21-ва точка в мача при 15:10, последва грешка в италианското поле и при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:10 за Сборная. Сервисът на Бирарели и атаките на Зайцев помогнаха на Италия за 13:17 и 16:18. Ас на Апаликов върна по-убедителния аванс на Русия – 21:17. Последва обаче разправия, червен картон на Спиридонов за заяждане и веднага след това жълт и червен за типичният руснак. Така Алексей Спиридонов бе дисквалифициран от мача, заменен от Илия Жилин, а резултатът стана 21:18. Мусерски запази аванса на Сборная – 23:19. Пароди прати топката в аут от начален удар, така даде мач-бол на Русия (24:20), Жилин веднага успешно атакува за 25:20 и победа с 3:1 гейма. Така тенденцията от Олимпиадата се запази - Русия пак е на финал, а Италия ще спори за 3-4 място.

Най-резултатен в мача бе Николай Павлов от Русия с 21 точки. 14 записа дисквалифицираният му съотборник Спиридонов. За Италия 17 точки попаднаха в актива на Иван Зайцев, 12 на Симоне Пароди и 11 на Емануеле Бирарели.