"Тази година Левски имат много силен състав и ще ни е много трудно да защитим титлата си. Но ако стане, ще ни бъде много по-сладко", заяви волейболистката на ЦСКА-Демакс Симона Димитрова в интервю за БГНЕС.
Посрещачът на "армейците" бе част от състава, който бе награден за най-добър женски отбор за 2013 г. в церемонията на Обединените спортни клубове ЦСКА. Симона Димитрова бе така любезна да говори пред нашата медия за това, което се случва с отбора.
- Симона, какво е ЦСКА за теб?
- От 7 години играя в ЦСКА. Спокойно мога да кажа, че е този клуб е много важна част от живота ми... Особено за израстването ми като професионален състезател.
- Една от темите в последните седмици е присъдената ви служебна загуба в мача срещу Казанлък Волей. Как ще коментираш това решение?
- Да, жалко е, че загубихме служебно. Особено, след като ги бихме на терена. За нас победата е най-важното нещо. Има си правила и наредби във волейбола. Наистина, няма смисъл повече да коментирам.
- Как се запали по волейбола?
- Всичко стана много случайно. Аз съм бивша тенисистка... Една събота отидох в залата по волейбол и във въпросния ден много ми харесва този спорт. Това стана преди 9 години. Оттогава съм постоянно в залата.
- Женският волейбол в България е в подем. Какво още не ни достига, за да сме сред най-добрите?
- Да, това е факт и няма как да не сме доволни. Това, което не ни достига е финансирането. Аз, въпреки това, съм сигурна, че някой ден ще сме сред най-добрите.
- Имаш ли си любима волейболистка? Някоя, от която си се учила?
- Ще кажа Тони Зетова. В момента имам уникалната възможност да се уча от нея. Тя е един прекрасен човек и състезател и аз много я уважавам! Във всеки един момент може да научиш нещо от нея.
- Какво е Тони Зетова за отбора?
- Велика волейболистка... През времето, прекарано с нея, виждам, че тя е добър и справедлив човек. Иска ми се да я познавам по-добре. Всички ние сме много благодарни, че имаме такъв треньор.
- Какво се случва със зала "Армеец"? Там тренират голяма част от юношите на тима, но имаше хора, които искаха да я закрият.
- Да, така е. Искаха да закрият залата и се радвам, че не го направиха, защото в "Армеец" тренират много млади състезатели, които тепърва ще израстват и след време може да прославят нашата страна. Всички сме минали по този път. Според мен не е редно изобщо да става дума за закриване. Днес ще закрият тази зала, утре - друга и постепенно може да закрият и спорта в България. Трябва да е точно обратното - да откриват нови.
- Сашо Попов ли идеалният пример за сърцат треньор?
- Категорично да! За него ЦСКА е начин на живот. Всички виждаме колко много неща прави за отбора. Той е мъж на честта.
- Какви са бъдещите ти планове? В кой клуб от чужбина би желала да играеш след време?
- Преди всичко мисля, за това да защитим титлата си. Изглежда доста трудно, но не мисля, че е невъзможно. Ако играя в друг отбор, то се надявам да е в чужбина. Може би в тим от Турция. Всеки един състезател има планове да играе в чужбина, защото условията и възможността за лично израстване са на по-високо ниво.
- Левски ли е най-сериозният ви съперник в опита да защитите титлата си?
- Определено... Тази година Левски имат много силен състав и ще ни е много трудно да защитим титлата си. Но ако стане, ще ни бъде много по-сладко.
- Враждата между ЦСКА и Левски същата ли е както при футбола?
- Враждата е много голяма и няма как да бъде иначе. Все пак, става дума за ЦСКА и Левски, Вечното дерби. Зарядът и напрежението в тези срещи са доста сериозни. Но това е само на терена. Извън залата се разбираме добре.
- Лесно ли се съчетават тренировки и учение?
- Не е много лесно, защото умората се натрупва доста бързо. Все пак, с течение на времето се свиква и сега за мен това не е проблем. В крайна сметка, това са си наши задължения и ние трябва да си ги спазваме. Ако искаш да станеш добър състезател не трябва да ти бъде лесно, а точно обратното.
- Какво би казала на най-малките момичета, които в момента се чудят какво да тренират? Как би ги зарибила по волейбола?
- Това е колективен спорт и те ще могат бързо да си намерят приятели на тяхната възраст. Мисля, че това е нещо много важно за всяко едно дете. Самата игра е интересна и приятна. Бих казала на всеки един, просто да отиде един път в залата, както аз направих преди време и до днес не съжалявам, и да види дали ще му допадне приятната атмосфера.
- Какво правиш в свободното си време? Имаш ли си хоби?
- Свободното ми време е доста малко, но съм човек на двете крайности. Понякога излизаме и купонясваме с приятели, а друг път оставам сама вкъщи и гледам филми.
- Освен тенис, какъв друг спорт си пробвала да тренираш?
- Тренирала съм сериозно и плуване, но в крайна сметка се спрях на най-доброто - волейбол. Понякога съжалявам, че не ми остава време да играя тенис или да плувам, но вече съм си избрала спорт, който да практикувам.
