Марек Юнион Ивкони защити титлата си във волейболната суперлига за мъже. Дупничани за трети пореден път триумфираха със златните медали и този път без да допуснат нито една загуба в първенството – 28 победи от 28 мача.

Пред около 800 зрители в зала Христо Ботев тимът на Найден Найденов вдигна шампионската купа след втори успех над Левски Бол във финалния плейоф с 3:1 гейма (25:23, 24:26, 26:24, 25:21). Дупничани и „сините“ сътвориха интригуващ мач, който бе наблюдаван от националния селекционер Камило Плачи, младежкия ни национален отбор начело с Николай Желязков, талантите от звено олимпийски надежди и други.

Марек спечели чек за 15 хиляди лева, но също така и право на участие отново в Европейската Шампионска лига.

Макар че игра финал, Левски Бол остана на трето място в класирането за сезон 2013/2014. Това стана заради правилото, че шампионът се излъчва във финала, а разпределението на сребърните и бронзовите медали е според класирането в редовния сезон. Така КВК Габрово пак е вицешампион със сребърните медали и премия от 10 хиляди лева, а „сините“, които спечелиха Купата на България взеха 5 хиляди лева в първото си участие на финал от 2009 година насам.

Марек шампион след 28 победи от 28 мача

източник: Георги Димитров, Gong.bg

Вторият мач от финалния плейоф започна с леко предимство на Левски Бол, но добра игра на капитана на Марек Гьорги Гьоргиев, Венцислав Трифонов, Венелин Кадънков и Георги Елчинов обърнаха развоя на резултата и поведоха с 8:6, 15:10, 16:12. Александър Симеонов и Христо Цветанов стопиха пасива на „сините“ до една-две точки (16:18 и 19:20), но във финалните разигравания допуснаха грешки, от които се възползваха играчите на Найден Найденов и Борислав Апостолов спечели първата част с 25:23.

Във втория гейм момчетата на Джузепе Лорицио бяха доминиращи и чрез силна игра на Александър Симеонов и Симеон Александров водеха в резултата до 21:20. Марек получи шанс да вземе и втората част, но Христо Цветанов и Смилен Мляков успяха да изведат „сините“ до 26:24.

В третия гейм шампионите не позволиха на противника нито веднъж да поведе в резултата, като на моменти водеха със седем точки (15:8, 16:9), но в последните разигравания благодарение на два аса на Симеон Александров бяха догонени до 21:19 и до 23:23 след директна точка от начален удар на Мляков. С отборен дух дупничани все пак удържаха и затвориха частта – 26:24.

Най-равностоен бе четвъртият гейм, в който играта се движеше точка за точка, но благодарение на на Елчинов и Кадънков Марек поведе с три-четири точки (16:13, 20:16, 22:18). Венци Трифонов спечели първи шампионски мачбол – 24:20. От втори опит след грешка на Левски, Марек се поздрави с успеха с 25:21 и 3:1 гейма и трета поредна шампионска титла.

Най-резултатни за победата на Марек бяха Кадънков и Елчинов (познат още като Гонзо) съответно с 21 и 14 точки.

За Левски Бол Симеон Александров постигна 21 точки, а Александър Симеонов 20.

Бившите национали Смилен Мляков и капитанът Христо Цветанов завършиха с по 15 точки.